Vishay/Dale RNC55H2551FRRSL
RNC55H2551FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2551FRRSL
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2551FRRSL.pdf
Availability of RNC55H2551FRRSL
QUANTITY
RNC55H2551FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2551FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2551FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2551FRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2551FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2551FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2551FRRSL
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 0.464 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
TRANSFORMER FLYBACK 21UH SMD datasheet.pdf