Vishay/Dale RNC55H2553FRB14
RNC55H2553FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2553FRB14
Brief Description
RES 255K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2553FRB14.pdf
Availability of RNC55H2553FRB14
QUANTITY
RNC55H2553FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2553FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2553FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2553FRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2553FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2553FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2553FRB14
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO STR 34POS 15AU datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF06A/AF06/AFF06A datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf