Vishay/Dale RNC55H2612FMRSL
RNC55H2612FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2612FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2612FMRSL.pdf
Availability of RNC55H2612FMRSL
QUANTITY
RNC55H2612FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2612FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2612FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2612FMRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2612FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2612FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H2612FMRSL
CONN RCPT WATERPROOF 10POS FMALE datasheet.pdf
IC LATCH TRANSP D 16BIT 56BGA datasheet.pdf
COPPER LUG 1/2" HOLE 3/0 AWG datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 2.7 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf