Vishay/Dale RNC55H2641BSBSL
RNC55H2641BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2641BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.64K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2641BSBSL.pdf
Availability of RNC55H2641BSBSL
QUANTITY
RNC55H2641BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2641BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2641BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.64k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2641BSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2641BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2641BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2641BSBSL
SENSOR TEMP RATIOMETRIC SOT23-5 datasheet.pdf
CONN QMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN HEADER 37PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
IC MEM FIFO 256X9 12NS 56-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 2W 2616 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 180V 2W DO204AL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS datasheet.pdf
DL PNT FLOATSWITCH 152MM TOTAL L datasheet.pdf
IB IL AO 4/8/U/BP-XC-PAC datasheet.pdf
CAP FILM 120 NF 5% 2000VDC RAD datasheet.pdf