Vishay/Dale RNC55H2672DSB14
RNC55H2672DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2672DSB14
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2672DSB14.pdf
Availability of RNC55H2672DSB14
QUANTITY
RNC55H2672DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2672DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2672DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2672DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2672DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2672DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2672DSB14
IDC CABLE - AKC50B/AE50M/APK50B datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CBL 33POS 0.5MM JMPR TYPE D 6" datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
1.27 BTB STACK HD VT SMT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf