Vishay/Dale RNC55H2712DSBSL
RNC55H2712DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2712DSBSL
Brief Description
RES 27.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2712DSBSL.pdf
Availability of RNC55H2712DSBSL
QUANTITY
RNC55H2712DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2712DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2712DSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2712DSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2712DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2712DSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2712DSBSL
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REDRIVER LVDS 4CH 32WQFN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMCJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 23POS PIN datasheet.pdf
SJS PEGASUS 3#16 RECEPT WH LC datasheet.pdf
Precision 5V micropower voltage reference IC datasheet.pdf