Vishay/Dale RNC55H2912DRB14
RNC55H2912DRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2912DRB14
Brief Description
RES 29.1K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2912DRB14.pdf
Availability of RNC55H2912DRB14
QUANTITY
RNC55H2912DRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2912DRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2912DRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2912DRB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2912DRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2912DRB14 Details Description
Related parts for RNC55H2912DRB14
RES SMD 160K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" WW datasheet.pdf
CAP ALUM 4100UF 250V SCREW datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON E 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH 4XSPDT 5A 115V datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 500MA 50V datasheet.pdf