Vishay/Dale RNC55H2940BSRE6
RNC55H2940BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2940BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 294 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2940BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2940BSRE6
QUANTITY
RNC55H2940BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2940BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2940BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2940BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2940BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2940BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2940BSRE6
FIXED IND 6.8UH 3.11A 24 MOHM datasheet.pdf
BLADE SET TORX W/POUCH 8PC datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN TAB HSG 6POS .250 NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
MODULE XBEE ZNET 2.5 1MW datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 100A TO244 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT SKT datasheet.pdf