Vishay/Dale RNC55H3003BSB14
RNC55H3003BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3003BSB14
Brief Description
RES 300K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3003BSB14.pdf
Availability of RNC55H3003BSB14
QUANTITY
RNC55H3003BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3003BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3003BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3003BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3003BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3003BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3003BSB14
CABLE FLAT FLEX 14POS 1MM 10" datasheet.pdf
SSD 2GB 2.5" SATA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
TERM BLK SIDE ENTRY 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
PRE-POLISHED TERM KIT datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf