Vishay/Dale RNC55H3010FRRSL
RNC55H3010FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3010FRRSL
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3010FRRSL.pdf
Availability of RNC55H3010FRRSL
QUANTITY
RNC55H3010FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3010FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3010FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3010FRRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3010FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3010FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H3010FRRSL
TRANS PNP 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR MICROPWR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf