Vishay/Dale RNC55H3013FRB14
RNC55H3013FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3013FRB14
Brief Description
RES 301K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3013FRB14.pdf
Availability of RNC55H3013FRB14
QUANTITY
RNC55H3013FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3013FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3013FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3013FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3013FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3013FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3013FRB14
DIODE ARRAY GP 600V 30A TO247 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 78POS DUAL GOLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SMD SHD HDR TIN 18POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SATA SIGNAL CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf