Vishay/Dale RNC55H3092FSR36
RNC55H3092FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3092FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3092FSR36.pdf
Availability of RNC55H3092FSR36
QUANTITY
RNC55H3092FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3092FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3092FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3092FSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3092FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3092FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3092FSR36
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC UNIV BUS TXRX 36BIT 114LFBGA datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 50POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 20QFN datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf