Vishay/Dale RNC55H3092FSRSL
RNC55H3092FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3092FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30.9K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3092FSRSL.pdf
Availability of RNC55H3092FSRSL
QUANTITY
RNC55H3092FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3092FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3092FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3092FSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3092FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3092FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3092FSRSL
IC REG LDO 1.8V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP THIN FILM 27PF 25V 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 14SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
IC BUS BUFFER/LINE DRIVER 5TSOP datasheet.pdf
DIN-SIGNAL M027MS-3 0C1-1 datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
KPSE 32C 32#20 SKT RECP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf