Vishay/Dale RNC55H3120FSRE6
RNC55H3120FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3120FSRE6
Brief Description
RES 312 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3120FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3120FSRE6
QUANTITY
RNC55H3120FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3120FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3120FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)312
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3120FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3120FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3120FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3120FSRE6
BOX STEEL BLUE 8"L X 10"W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V Z5U AXIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A DO220AA datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 9 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
FFC ASSY ARINC datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf