Vishay/Dale RNC55H3150DSRE6
RNC55H3150DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3150DSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 315 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3150DSRE6.pdf
Availability of RNC55H3150DSRE6
QUANTITY
RNC55H3150DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3150DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3150DSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)315
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3150DSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3150DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3150DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3150DSRE6
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 800V 1.5A DO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 24POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
POWER MTR 11-700VAC/0-9999A LCD datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.02% 1/10W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf