Vishay/Dale RNC55H3160BSB14
RNC55H3160BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3160BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3160BSB14.pdf
Availability of RNC55H3160BSB14
QUANTITY
RNC55H3160BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3160BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3160BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3160BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3160BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3160BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3160BSB14
RES 35 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MONITOR SIX SUPPLY PREC 8DFN datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 47VC SOT23-6 datasheet.pdf
HEATSHRNK POLY Q2F 1/2" BLK 200' datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 0.8A 10MSOP datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V 5% BP 1812 datasheet.pdf
LAMP T1-3/4 GREEN EXTENDED LEAD datasheet.pdf
ATP TOOLING KIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 496MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 26.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf