Vishay/Dale RNC55H3162BSR36
RNC55H3162BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3162BSR36
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3162BSR36.pdf
Availability of RNC55H3162BSR36
QUANTITY
RNC55H3162BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3162BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3162BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3162BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3162BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3162BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3162BSR36
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 100V U2J 0603 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP 1/OFF/2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA GOLD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 3W datasheet.pdf