Vishay/Dale RNC55H3162BSRE6
RNC55H3162BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3162BSRE6
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3162BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3162BSRE6
QUANTITY
RNC55H3162BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3162BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3162BSRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3162BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3162BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3162BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3162BSRE6
CONN TERM BLOCK 5.08MM 9POS BK datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 1A SYNC 10MLP datasheet.pdf
CARD EDGE 24POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 21.5VC SMA datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1X1 16SOIC datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 130 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.62UF RADIAL datasheet.pdf