Vishay/Dale RNC55H3240FSRE6
RNC55H3240FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3240FSRE6
Brief Description
RES 324 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3240FSRE6.pdf
Availability of RNC55H3240FSRE6
QUANTITY
RNC55H3240FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3240FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3240FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)324
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3240FSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3240FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3240FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3240FSRE6
TRIMMER 100 OHM 0.3W TH datasheet.pdf
LED 2HI 5MM 5V RT ANG GRN PC MNT datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS .125 BLADE datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 121 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 178K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SATA HOST REC. R/A SMT TYPE datasheet.pdf
INSERT FGG.2B.804. 1COAX+4LV datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf