Vishay/Dale RNC55H3363BSBSL
RNC55H3363BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3363BSBSL
Brief Description
RES 336K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3363BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3363BSBSL
QUANTITY
RNC55H3363BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3363BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3363BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)336k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3363BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3363BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3363BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3363BSBSL
RES ARRAY 8 RES 270K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 40V datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CARD READER MIFARE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB24 M32 datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf