Vishay/Dale RNC55H3400BSRE6
RNC55H3400BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3400BSRE6
Brief Description
RES 340 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3400BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3400BSRE6
QUANTITY
RNC55H3400BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3400BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3400BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3400BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3400BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3400BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3400BSRE6
IC OPAMP DIFFERENTIAL 8SO datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 120V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 50A TO-251 datasheet.pdf
CONN TUBING FOR BNC CONNECTOR datasheet.pdf
IC TRANSP LATCH OCTAL 20-QSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
5MM SLOT L/D-ON PNP NARROW MT datasheet.pdf
NYLON INSL W/INSULATION GRIP DIS datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 30K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf