Vishay/Dale RNC55H3401FPB14
RNC55H3401FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3401FPB14
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3401FPB14.pdf
Availability of RNC55H3401FPB14
QUANTITY
RNC55H3401FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3401FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3401FPB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3401FPB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3401FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3401FPB14 Details Description
Related parts for RNC55H3401FPB14
CAP FILM 0.27UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 7.32 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf