Vishay/Dale RNC55H3403BSRE6
RNC55H3403BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3403BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3403BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3403BSRE6
QUANTITY
RNC55H3403BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3403BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3403BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3403BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3403BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3403BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3403BSRE6
RESISTOR 47 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HDR 2.54MM TIN 4POS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf