Vishay/Dale RNC55H3440FRB14
RNC55H3440FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3440FRB14
Brief Description
RES 344 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3440FRB14.pdf
Availability of RNC55H3440FRB14
QUANTITY
RNC55H3440FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3440FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3440FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)344
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3440FRB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3440FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3440FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H3440FRB14
IC MICRO RESET CIRC SOT23-3 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
MOD PWR INLET W/SW PCB 2.5-3 PNL datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
IC MCU ARM 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
ENCODER DIGITAL CONT 24 CPR datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/8 BK 25X4' datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 3W DO216AA datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf