Vishay/Dale RNC55H3441BSRE6
RNC55H3441BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3441BSRE6
Brief Description
RES 3.44K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3441BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3441BSRE6
QUANTITY
RNC55H3441BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3441BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3441BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.44k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3441BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3441BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3441BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3441BSRE6
FUSE BOARD MNT 125MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 10.5KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
SR BTS PC CS 16 ASY CN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 4.1A TO-220FP datasheet.pdf