Vishay/Dale RNC55H3480BSRSL
RNC55H3480BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3480BSRSL
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3480BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3480BSRSL
QUANTITY
RNC55H3480BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3480BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3480BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3480BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3480BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3480BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3480BSRSL
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH STRT LEVER SPST NC 16A datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 51A 0.48 MOHM datasheet.pdf
OSC XO 161.1328MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
BOARD DELTA SIGMA ADC LTC2450 datasheet.pdf
DATAMATE L-TEK POS SIL MALE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 3500MA 120-277 datasheet.pdf