Vishay/Dale RNC55H3480FPR36
RNC55H3480FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3480FPR36
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3480FPR36.pdf
Availability of RNC55H3480FPR36
QUANTITY
RNC55H3480FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3480FPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3480FPR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3480FPR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3480FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3480FPR36 Details Description
Related parts for RNC55H3480FPR36
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
TXRX 5V RS422/485 DIFF BUS 8DIP datasheet.pdf
FILTER LC 36PF 100MA 0504 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 12MM datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 53MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS PNL MNT SKT CRMP datasheet.pdf