Vishay/Dale RNC55H3480FSB14
RNC55H3480FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3480FSB14
Brief Description
RES 348 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3480FSB14.pdf
Availability of RNC55H3480FSB14
QUANTITY
RNC55H3480FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3480FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3480FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)348
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3480FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3480FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3480FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3480FSB14
CONN RCPT 4POS BOX W/PIN datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf