Vishay/Dale RNC55H3481BSRSL
RNC55H3481BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3481BSRSL
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3481BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3481BSRSL
QUANTITY
RNC55H3481BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3481BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3481BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3481BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3481BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3481BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3481BSRSL
OPTOISO 2.5KV TRANS W/BASE 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
L/L III ACTUATOR N/L datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .25W 45MM datasheet.pdf
DISPLAY NUM 25.4MM SGL GRN CC datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 36POS DR LOW P datasheet.pdf