Vishay/Dale RNC55H3500BSRE6
RNC55H3500BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3500BSRE6
Brief Description
RES 350 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3500BSRE6.pdf
Availability of RNC55H3500BSRE6
QUANTITY
RNC55H3500BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3500BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H3500BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)350
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3500BSRE6
Related LinksRNC55H3, RNC55H3500BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3500BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H3500BSRE6
SPEAKER BALANCED UNDAMPED datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 3POS SPST GRN datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 6.2A 32 MOHM TH datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC PSOC CAPSENSE 24MHZ 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
THERMAL PAD H48-2 TO-220 2MM datasheet.pdf
DC/DC EIGHTH BRICK datasheet.pdf
DO-35 5% TOLERANCE datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf