Vishay/Dale RNC55H3652BSBSL
RNC55H3652BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3652BSBSL
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3652BSBSL.pdf
Availability of RNC55H3652BSBSL
QUANTITY
RNC55H3652BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3652BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3652BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3652BSBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3652BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3652BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H3652BSBSL
TRIMMER 100 OHM 0.2W PC PIN datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 16SOEIAJ datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 22POS 5MM datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10UDFN datasheet.pdf
CONN PLUG 3 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 427 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS 1.5MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING 16POS 2.54MM DUAL datasheet.pdf
DBL15(B)A datasheet.pdf
CAP POLYMER 820UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 37.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf