Vicor Corporation V300B48M250BL2
V300B48M250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V300B48M250BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W
Datasheet Download
V300B48M250BL2.pdf
Availability of V300B48M250BL2
QUANTITY
V300B48M250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V300B48M250BL2
Internal Part NumberEIS-V300B48M250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)5.21A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300B48M250BL2
Related LinksV300B48, V300B48M250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300B48M250BL2 Details Description
Related parts for V300B48M250BL2
IC MPU MPC8XX 100MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 3.09KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
HANDLE FOR GUN STYLE datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CORNER MIRROR 476 X 72 MM datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 70.1VC DO215AB datasheet.pdf
PUNCH RD 82 0MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf