Yageo RT0805BRD07620KL
RT0805BRD07620KL picture photo
Mfg. Part Number
RT0805BRD07620KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 620K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RT0805BRD07620KL.pdf
Availability of RT0805BRD07620KL
QUANTITY
RT0805BRD07620KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT0805BRD07620KL
Internal Part NumberEIS-RT0805BRD07620KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Featured ProductYageo - Thin-Film Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT0805BRD07620KL
Related LinksRT0805BR, RT0805BRD07620KL Datasheet, Yageo Distributor
RT0805BRD07620KL Details Description
Related parts for RT0805BRD07620KL
CUTTER SIDE OVAL FLUSH 4.53" datasheet.pdf
CONN RECEPT 15POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf