Vishay/Dale RNC55H36R5BPBSL
RNC55H36R5BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H36R5BPBSL
Brief Description
RES 36.5 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H36R5BPBSL.pdf
Availability of RNC55H36R5BPBSL
QUANTITY
RNC55H36R5BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H36R5BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H36R5BPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H36R5BPBSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H36R5BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H36R5BPBSL Details Description
Related parts for RNC55H36R5BPBSL
FIXED IND 2.2UH 150MA 350 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle USB micro B 5 Position Board Cutout, Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 1.25A 10LFCSP datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL BK datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf