Vishay/Dale RNC55H3791BSR36
RNC55H3791BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3791BSR36
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3791BSR36.pdf
Availability of RNC55H3791BSR36
QUANTITY
RNC55H3791BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3791BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H3791BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3791BSR36
Related LinksRNC55H3, RNC55H3791BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3791BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H3791BSR36
BOARD EVAL 4CH ADC/8CH DAC DSP datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC 4 WIRE ALL SENSORS 5M R/A M12 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 75V SCREW datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 36V 80W datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R RADIAL datasheet.pdf