Vishay/Dale RNC55H3833BSB14
RNC55H3833BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3833BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 383K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3833BSB14.pdf
Availability of RNC55H3833BSB14
QUANTITY
RNC55H3833BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3833BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3833BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3833BSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3833BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3833BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3833BSB14
CONN HEADER 8POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
IC COMP 300NA 2% VOLT REF 8-DFN datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY FLANGE 250V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
THERMOMARK INK RIBBON GREEN datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERT +/-5V 0.5A datasheet.pdf
350 TB PLG SKT STR TMT datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 60POS DR LOW P datasheet.pdf
OSC MEMS 148.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 360MA 1.17 OHM datasheet.pdf