Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500DWR5VA
PPT0500DWR5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500DWR5VA
Datasheet Download
PPT0500DWR5VA.pdf
Availability of PPT0500DWR5VA
QUANTITY
PPT0500DWR5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500DWR5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0500DWR5VA
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500DWR5VA
PPT0500DWR5VA Details Description
Related parts for PPT0500DWR5VA
MOSFET N-CH 20V 14A 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 500A DO200AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 9CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
T1/E1 TRANSFORMER,DUAL BH datasheet.pdf
RES SMD 0.012 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 1.02A 180 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf