Vishay/Dale RNC55H3833FMB14
RNC55H3833FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3833FMB14
Brief Description
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3833FMB14.pdf
Availability of RNC55H3833FMB14
QUANTITY
RNC55H3833FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3833FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3833FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)383k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3833FMB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3833FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3833FMB14 Details Description
Related parts for RNC55H3833FMB14
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.85V 0.5A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
GBX 4-PAIR 5-COLUMN OPEN ASSY datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
SPRG TERM BLK VERT 500MM 2CGREEN datasheet.pdf