Vishay/Dale RNC55H3850FSB14
RNC55H3850FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3850FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 385 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3850FSB14.pdf
Availability of RNC55H3850FSB14
QUANTITY
RNC55H3850FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3850FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H3850FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)385
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3850FSB14
Related LinksRNC55H3, RNC55H3850FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3850FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H3850FSB14
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
LED 2HI 3MM RED PC MNT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
ADAPTER SOCKET 56-SSOP TO 40-DIP datasheet.pdf
HDBNC (P)-BNC (J) ON B1855A (12) datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR BQ24140-003 datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE A 5POS datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf