Vishay/Dale RNC55H3921FMRSL
RNC55H3921FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3921FMRSL
Brief Description
RES 3.92K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3921FMRSL.pdf
Availability of RNC55H3921FMRSL
QUANTITY
RNC55H3921FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3921FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3921FMRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3921FMRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3921FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3921FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H3921FMRSL
CONN HDR BRKWAY 4POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.562" (14.27mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.18UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A SYNC 8MSOP datasheet.pdf