Vishay/Dale RNC55J20R0BSRSL
RNC55J20R0BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J20R0BSRSL
Brief Description
RES 20 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J20R0BSRSL.pdf
Availability of RNC55J20R0BSRSL
QUANTITY
RNC55J20R0BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J20R0BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J20R0BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J20R0BSRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J20R0BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J20R0BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J20R0BSRSL
CONN RECEPT 2POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS .200X.150 GOLD datasheet.pdf
SCR THYRISTOR CA 1400V WC-500 datasheet.pdf
SLDSW NO LEVER 3 MTR WIRE 4 HOLE datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
RES SMD 988 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEX ADAPT SMD 26.0" datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf