Vishay/Dale RNC55H3972BSRSL
RNC55H3972BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H3972BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.7K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H3972BSRSL.pdf
Availability of RNC55H3972BSRSL
QUANTITY
RNC55H3972BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H3972BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H3972BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H3972BSRSL
Related LinksRNC55H3, RNC55H3972BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H3972BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H3972BSRSL
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 730KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 8 CONTACTS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 80A D-61-8SM datasheet.pdf
LABEL, CE datasheet.pdf
TERM BLK MODLR VERT 762MM 2C datasheet.pdf