Vishay/Dale RNC55H4021BPBSL
RNC55H4021BPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4021BPBSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4021BPBSL.pdf
Availability of RNC55H4021BPBSL
QUANTITY
RNC55H4021BPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4021BPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4021BPBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4021BPBSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4021BPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4021BPBSL Details Description
Related parts for RNC55H4021BPBSL
IC REG DL BCK/LINEAR 16-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100 STR TIN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 165CABGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 8A TO263AB datasheet.pdf
FAN GUARD 172MM WIRE MESH NATURL datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 1CH 3-XQFN datasheet.pdf
RES 172K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf