Vishay/Dale RNC55H4022FSR36
RNC55H4022FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4022FSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4022FSR36.pdf
Availability of RNC55H4022FSR36
QUANTITY
RNC55H4022FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4022FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H4022FSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4022FSR36
Related LinksRNC55H4, RNC55H4022FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4022FSR36 Details Description
Related parts for RNC55H4022FSR36
IC REG LDO 3.3V 3A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
LEGEND PLATE STD A22 SERIES TRAN datasheet.pdf
CONN HEADR 10POS 3.96MM STR GOLD datasheet.pdf
IC MULTIPLIER/ZDB 8-SOIC datasheet.pdf
IC FET RF LDMOS 240W H-36260-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
OSC MEMS 22.1184MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
LAMP NEON 125V GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf