Vishay/Dale RNC55H40R2BSRSL
RNC55H40R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H40R2BSRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H40R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55H40R2BSRSL
QUANTITY
RNC55H40R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H40R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H40R2BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H40R2BSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H40R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H40R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H40R2BSRSL
RES MO 2W 1.2 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TOOL HAND UNIVERSAL BASE ASSY datasheet.pdf
MOLDED BOOT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 310 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 120V datasheet.pdf