Vishay/Dale RNC55H40R2FSRSL
RNC55H40R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H40R2FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H40R2FSRSL.pdf
Availability of RNC55H40R2FSRSL
QUANTITY
RNC55H40R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H40R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H40R2FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H40R2FSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H40R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H40R2FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H40R2FSRSL
IC SW HALL EFFECT UNI SOT89 datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.5 OHM 1% 15W D2PAK datasheet.pdf
DSUB SHORT STR CLAMP 15POS 5PCS datasheet.pdf
SITE LICENSE 2D FIR FILTER ECP2M datasheet.pdf
CIRCULAR CONN W/HARAX M12 L5 M datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GAS GAUGE MULTICELL 8DFN datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0018UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf