Vishay/Dale RNC55H4121FPRSL
RNC55H4121FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4121FPRSL
Brief Description
RES 4.12K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4121FPRSL.pdf
Availability of RNC55H4121FPRSL
QUANTITY
RNC55H4121FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4121FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4121FPRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4121FPRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4121FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4121FPRSL Details Description
Related parts for RNC55H4121FPRSL
IC REG LDO 12V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE 50' datasheet.pdf
BERG IK II SR RAIGHT-RET datasheet.pdf
CONNECTOR 50A 3P4W 125/250V datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN +/-05VOUT datasheet.pdf