Vishay/Dale RNC55H4420BRB14
RNC55H4420BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4420BRB14
Brief Description
RES 442 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4420BRB14.pdf
Availability of RNC55H4420BRB14
QUANTITY
RNC55H4420BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4420BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4420BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4420BRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4420BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4420BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4420BRB14
CONTACT BLOCK ALT 22 SERIES SPST datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4.5A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 200K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 14.17"L X 6.3"W datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 180MA 1.78 OHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 50W DO5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf