Vishay/Dale RNC55H4420FRB14
RNC55H4420FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4420FRB14
Brief Description
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4420FRB14.pdf
Availability of RNC55H4420FRB14
QUANTITY
RNC55H4420FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4420FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H4420FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4420FRB14
Related LinksRNC55H4, RNC55H4420FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4420FRB14 Details Description
Related parts for RNC55H4420FRB14
IC MOSFET DRIVER HIGH-SIDE 8-DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
EVAL KIT PAN9320 datasheet.pdf
CAP FILM 110PF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf