Vishay/Dale RNC55H4423FSRSL
RNC55H4423FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H4423FSRSL
Brief Description
RES 442K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H4423FSRSL.pdf
Availability of RNC55H4423FSRSL
QUANTITY
RNC55H4423FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H4423FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H4423FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)442k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H4423FSRSL
Related LinksRNC55H4, RNC55H4423FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H4423FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H4423FSRSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 5POS datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
DC-DC CONVTR +/-12V 10W +/-.416A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN FFC PIN HSG 20POS 2.54MM datasheet.pdf
SPLITTER/COMBINER 1.71-1.99GHZ datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GRN/GRN TINT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 85MHZ 8UDFN datasheet.pdf